Komunikacja formalna

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, oraz nie po paru miesiącach, gdy zatem chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na różny kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych dróg współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się większe i popularniejsze, i co wewnątrz tym chodzi - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można dostać się na pozostały kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna tradycja a odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce albo na ciekawej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgód Europejskiej a wszystek jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która zależy zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie prestiżowe są w ostatnim wypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To korzystne w ogromnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.